Enflasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enflasyon Kelime Kökeni

Fr inflation 1. şişme, şişirme, 2. piyasadaki para arzını şişirme, enflasyon İng inflation İng inflate şişmek, şişirmek +tion Lat inflare a.a. Lat in+1 flare, flat- üflemek  deflasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca inflation "1. şişme, şişirme, 2. piyasadaki para arzını şişirme, enflasyon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce inflation sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce inflate "şişmek, şişirmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. İngilizce fiil Latince aynı anlama gelen inflare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince flare, flat- "üflemek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için deflasyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Enflasyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, enflasyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ekonomideki anlamı 1890'larda İngilizcede ortaya çıkmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.