Deflasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Deflasyon Kelime Kökeni

Fr déflation 1. (şişmiş bir şey) inme, havası kaçma, 2. şişmiş para arzının daraltılması Lat deflare (şişmiş bir şey) sönmek, söndürmek +tion Lat de+ flare, flat- üflemek, şişirmek << HAvr *bhlē- üflemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : Deflasyon yani para ve kredinin hacmini kısacak politikanın da aleyhindeyiz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca déflation "1. (şişmiş bir şey) inme, havası kaçma, 2. şişmiş para arzının daraltılması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince deflare "(şişmiş bir şey) sönmek, söndürmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince flare, flat- "üflemek, şişirmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhlē- "üflemek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa Anadilinde kökünden Germence *gund- (savaş), İngilizce gun (silah).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.