Emisyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emisyon Kelime Kökeni

Fr émission İng emission çıkarma, salma, serbest bırakma Lat emittere, emiss- dışarı salmak +tion Lat ex+ mittere, miss- salmak, göndermek  mesaj

Tarihte En Eski Kaynak

"1. gaz çıkarma, 2. tedavüle para çıkarma" [ c (1932) : Devlet bonolarını iskonto etmek, garantiyi haiz aksiyon ve obligasyon üzerine emisyon hakkını ilave etmektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca émission veya İngilizce emission "çıkarma, salma, serbest bırakma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince emittere, emiss- "dışarı salmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mittere, miss- "salmak, göndermek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mesaj maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce vomit (kusmak) <

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.