Ekstrapolasyon

İng extrapolation 1. bir metin içinden bir parçayı çıkarma, 2. (mantık ve matematikte) bilinen bir diziden hareketle dizinin bilinmeyen ögelerini çıkarsama § İng/Lat extra dışarı İng interpolation metin içine parça ekleme Lat interpolare içine katmak, donatmak  ekstra

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1984) : üç yılın ücretlerini gözönünde bulundurarak ekstrapolasyon yöntemini kullandığını belirtiyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce extrapolation "1. bir metin içinden bir parçayı çıkarma, 2. (mantık ve matematikte) bilinen bir diziden hareketle dizinin bilinmeyen ögelerini çıkarsama" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce ve Latince extra "dışarı" ve İngilizce interpolation "metin içine parça ekleme" sözcüklerinin bileşiğidir. İngilizce sözcük Latince interpolare "içine katmak, donatmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekstra maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Latince polare fiili bağımsız olarak mevcut değildir. İngilizce sözcük 19. yy"da interpolation sözcüğünden benzetme yoluyla türetilmiştir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Bileşik kelime, İngilizce ve Klasik Latince, Bileşik kelimenin devamı, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play