Ekstra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekstra Kelime Kökeni

Fr/İng extra [abb.] sıradışı, olağandışı Fr/İng extraordinaire/extraordinary a.a. § Lat extra dışarı, dışarıda, dışında (<< HAvr *eghs-tero- dış ) Lat ordo, ordin- düzen

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1922) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce extra "sıradışı, olağandışı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca ve İngilizce aynı anlama gelen extraordinaire veya extraordinary sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Latince extra "dışarı, dışarıda, dışında " (NOT: Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *eghs-tero- "dış" biçiminden evrilmiştir. ) ve Latince ordo, ordin- "düzen" sözcüklerinin bileşiğidir.

Kelime Telaffuzu

Ekstra kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ekstra nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince ex+ ve Yunanca ek+ edatıyla yapılan fiiller için Önekler bölümünde ilgili maddelere bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, kısaltma, Türeme, Fransızca ve İngilizce, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.