Ekstaz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekstaz Kelime Kökeni

Fr ecstase kendinden geçme, vecd, trans EYun ékstasis έξτασις 1. yer veya durum değiştirme, 2. a.a. EYun eksístēmi, eksta- εξίστημι, εξτα- 1. yer veya durum değiştirmek, 2. bilincini yitirmek +sis EYun ek+ ʰístēmi, stā- ἵ̔στημι, στα- durmak  statik

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1991) : hem ruhsal hem bedensel bir ekstaz haline gelir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ecstase "kendinden geçme, vecd, trans" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ékstasis έξτασις z "1. yer veya durum değiştirme, 2. kendinden geçme, vecd, trans" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eksístēmi, eksta- εξίστημι, εξτα- z "1. yer veya durum değiştirmek, 2. bilincini yitirmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἵ̔στημι, στα- z "durmak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Tarama Dergisi'ne göre “Seyitgazi, Çal, Eğirdir, Kütahya” ağızlarından derlenmiştir. Batı Anadolu ağızlarında eğsen, iğsen, eysan, akson biçimleri görülür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.