Ekonomi

Fr économie 1. iktisat bilimi, 2. tutumluluk EYun oikonomía οικονομία ev idaresi EYun oikonómos οικονόμος ev idare eden, kâhya, vekilharç § EYun oíkos οίκος ev EYun nomós νομός yönetim, düzen  ekoloji, +nomi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1870) ]
ökonomi [ c (1935) : Ökonomide, ticaret muvazenesini temin edecek ve ulusun satınalma kabiliyetini koruyacak tedbirler bulundu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca économie "1. iktisat bilimi, 2. tutumluluk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca oikonomía οικονομία z "ev idaresi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oikonómos οικονόμος z "ev idare eden, kâhya, vekilharç" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca oíkos οίκος z "ev" ve Eski Yunanca nomós νομός z "yönetim, düzen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ekoloji, +nomi maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizcede 19. yy sonuna dek oeconomy yazımı yaygındır. Türkçede ökonomi yazımı Almanca etkisini düşündürür.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ekonomi ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play