Efemera - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Efemera Kelime Kökeni

İng ephemera [çoğ.] kısa ömürlü şeyler, kalıcı olmayan yayınlar EYun ephēmerón εφημερόν [n.] bir gün ömrü olan Mayıs böceği EYun ephēmerós εφημερός günlük EYun epi+ ʰēméros ἡμέρος gün  kalimera

Tarihte En Eski Kaynak

"antikacılıkta broşür, dergi, bilet, kartpostal gibi kalıcı olmayan yayınlar" [ Hürriyet (gazete) (2000) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ephemera "kısa ömürlü şeyler, kalıcı olmayan yayınlar" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca ephēmerón εφημερόν z "bir gün ömrü olan Mayıs böceği" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca ephēmerós εφημερός z "günlük" sözcüğünün nötr halidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰēméros ἡμέρος z "gün" sözcüğünden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalimera maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün kökenine ilişkin geniş hacimli Türkçe literatürün tamamına yakını bilimsel değerden yoksundur. Ege bölgesine özgü efelik geleneğinin, birçok toplumda görülen büluğa erme törenleriyle alakalı olduğu aşikârdır.

Etiketler: İngilizce, çoğul/çokluk hali, Türeme, Antik Yunanca, nötr, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.