Ecnebi

Ar acnabī أجنبى [nsb.] yabancı Ar acnab أجنب [#cnb1 kıy.] (bir şeyin merkezine oranla) kenar, daha dış taraf Ar canb جنب yan  canip

Tarihte En Eski Kaynak

[ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1492) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça acnabī أجنبى z "yabancı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cnb1 kökünden gelen acnab أجنب z "(bir şeyin merkezine oranla) kenar, daha dış taraf" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Arapça canb جنب z "yan" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için canip maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Belirli ücret karşılığında kamu hizmeti yapma olgusu İkinci Babil devleti (MÖ 8-7. yy) ortaya çıkmış ve MÖ 6. yy"da Pers kralının kurduğu ulak/posta sistemiyle yaygınlık kazanmıştır. Eski Yunanca ággaros/ággelos (ulak, posta, ücretli kamu hizmeti) Herodotos"a göre Pers/Fars dilindedir. Eski Farsça *aggar- kaydedilmemiştir; ancak imparatorluğun resmi yazı dili olan Babil Akadcasından alıntı olduğu muhakkaktır.

Kelime Telaffuzu

Ecnebi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ecnebi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play