Duty-free - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Duty-free Kelime Kökeni

İng duty-free gümrük vergisinden muaf § İng duty ödev, biat, hükümdara ödenen pay, vergi (EFr duité EFr du borç, yükümlülük << Lat debitus a.a. Lat debere borçlu olmak ) İng free özgür, muaf (<< Ger *frijo- a.a. << HAvr *priyo- sevilen, dost HAvr *prī- sevmek, barışık olmak )

Tarihte En Eski Kaynak

"gümrüksüz satış mağazası" [ m (1970) : Gümrük hattı dışı vergisiz eşya satışı mağazaları "duty-free shop" açılması Gümrük ve Tekel bakanlığının izni ile olacaktır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce duty-free "gümrük vergisinden muaf" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce duty "ödev, biat, hükümdara ödenen pay, vergi" (NOT: Bu sözcük Eski Fransızca duité sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Eski Fransızca du "borç, yükümlülük" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen debitus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince debere "borçlu olmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve İngilizce free "özgür, muaf" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *frijo- biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *priyo- "sevilen, dost" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prī- "sevmek, barışık olmak" kökünden türetilmiştir. )

Ek Açıklamalar

Karş. envelope (zarf).

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Eski Fransızca, Türeme, Eski Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.