Duodenum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Duodenum Kelime Kökeni

OLat duodenum onikiparmak bağırsağı Gerardo di Cremona, İtal. hekim (ö. 1187). Lat duodecim oniki § Lat duo iki Lat decem on  düo, desi+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : Tarık duodenum muayenesi, Rasim Ali kan terkibi (...) hakkında bildirikte bulundular. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Geç Latince duodenum "onikiparmak bağırsağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Gerardo di Cremona, İtal. hekim (ö. 1187).) Geç Latince sözcük Latince duodecim "oniki" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince duo "iki" ve Latince decem "on" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için düo, desi+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanlı hekim Herophilos'un (Mö 353-280) kullandığı dodekadáktylon (onikiparmak bağırsağı) teriminin Latince çevirisidir.

Etiketler: Orta Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.