Drahoma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Drahoma Kelime Kökeni

Yun tráχōma τράχωμα saçkı, düğünde saçılan para veya pirinç, yeni evlilere verilen hediyeler Yun traχōnō τραχωνω (düğünde) para saçmak +ma <? Yun traχí τραχί gümüş para <? EYun draχmē δραχμη a.a.  dirhem

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca tráχōma τράχωμα z "saçkı, düğünde saçılan para veya pirinç, yeni evlilere verilen hediyeler" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca traχōnō τραχωνω z "(düğünde) para saçmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Yeni Yunanca traχí τραχί z "gümüş para" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen draχmē δραχμη z sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için dirhem maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcüğün etimolojisi tartışılmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Modern Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.