Dizdar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dizdar Kelime Kökeni

Fa dizdār دزدار kale muhafızı § Fa/OFa diz دز kale (Ave daēza- duvar, sur ) Fa dār دار tutan, sahip, -li  +dar

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dizdār دزدار z "kale muhafızı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) diz دز z "kale " (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde daēza- "duvar, sur" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça dār دار z "tutan, sahip, -li" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +dar maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Dizdar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dizdar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İrani sözcüğün Elamca vasıtasıyla eski Babil Akadcasından alıntı olma ihtimali üzerinde durulmuştur. Karş. Akatça dīnu (yasa, yargı) > dīn (aynı anlamda). Karş. düyun.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.