Detonatör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Detonatör Kelime Kökeni

Fr détonateur bomba patlatıcı cihaz, fünye Fr détonner patlamak +or Lat de+ tonare gümbürdemek, gürlemek << HAvr *(s)tenə- gök gürlemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : infilak maddelerine dair kitab, detonatör tecrübelerine aid krokiler ve denizaltı gemilerine karşı yapılacak (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca détonateur "bomba patlatıcı cihaz, fünye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca détonner "patlamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tonare "gümbürdemek, gürlemek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)tenə- "gök gürlemek" biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.