Detant - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Detant Kelime Kökeni

İng détente Soğuk Savaş döneminde bloklararası yumuşama politikasına verilen ad Fr détente gevşeme, gerilim düşmesi Fr détendre gevşemek, gevşetmek << Lat detendere a.a. Lat de+ tendere, tens- germek  tansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Paris'te hakiki bir detant tezahür ettiği ve onun, temenni edilen anlaşmalara süratle erişebileceği anlaşılıyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce détente "Soğuk Savaş döneminde bloklararası yumuşama politikasına verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca détente "gevşeme, gerilim düşmesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca détendre "gevşemek, gevşetmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen detendere fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince tendere, tens- "germek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Deşarj olmak deyimi 1980'lerden itibaren yaygınlaşmıştır.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.