Destroyer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Destroyer Kelime Kökeni

İng destroyer 1. yıkan, tahrip eden, 2. bir tür savaş gemisi İkinci anlamda 1882 ABD. İng destroy yıkmak, tahrip etmek EFr destruir [mod. détruir] a.a. << Lat destruere, destruct- a.a. Lat de+ struere, struct- dikmek, inşa etmek  strüktür

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : Amerikan donanmasına mensup destroyer grupu San Diyago limanında ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce destroyer "1. yıkan, tahrip eden, 2. bir tür savaş gemisi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: İkinci anlamda 1882 ABD.) İngilizce sözcük İngilizce destroy "yıkmak, tahrip etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen destruir fiilinden alıntıdır. Eski Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen destruere, destruct- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince struere, struct- "dikmek, inşa etmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için strüktür maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede 20. yy ilk yıllarından itibaren İngilizce sözcüğün çevirisi olan muhrip kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Türeme, İngilizce, Eski Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.