Despot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Despot Kelime Kökeni

Yun despótis δεσπότης efendi, egemen, hükümdar << EYun despótēs δεσπότης ev sahibi << HAvr *dems-poti- § HAvr *dem- ev HAvr *poti- güçlü, muktedir  dam2, potansiyel

Tarihte En Eski Kaynak

"yerel Rum hükümdarı, üst düzey Rum rahibi" [ Düsturname-i Enveri (1465) ]
"diktatör, müstebit" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca despótis δεσπότης z "efendi, egemen, hükümdar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca despótēs δεσπότης z "ev sahibi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dems-poti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dem- "ev" ve Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *poti- "güçlü, muktedir" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dam2, potansiyel maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe modern kullanımı Batı dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Bileşik kelime, Hintavrupa Anadili, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.