Delirium

Lat delirium aklını yitirme Lat delirare çığırından çıkmak Lat de+ līra sabanın toprakta açtığı iz, evlek << HAvr *leis-ā HAvr *leis- iz

Tarihte En Eski Kaynak

delirium tremens [ m (1954) : "delirium tremens" e uğramış bedbahtların jestlerini andıran kol sallamalarına, oldukları yerde tepinmelerine, yerli yersiz bağırmalarına, bilhassa etrafa çamur atmalarına şahit olduk ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince delirium "aklını yitirme" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince delirare "çığırından çıkmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince līra "sabanın toprakta açtığı iz, evlek" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leis-ā biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leis- "iz" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince decem, Fransızca dix, İngilizce ten, Almanca zehn, Farsça dah, Sanskritçe dása, Ermenice das (on).

Etiketler: Alıntı, Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Delirium ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play