Dekor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dekor Kelime Kökeni

Fr décor ziynet, süs << Lat decus, decor- 1. zerafet, terbiye, uygun davranış, 2. ziynet, süs << HAvr *dek-es- HAvr *dek- (öğreti, terbiye, adap) benimsemek  disiplin

Tarihte En Eski Kaynak

dekor [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
dekorasyon [ c (1930) : şimdi yeni tarz dekorasyon sadeliği gidiyor ]
dekoratör [ c (1932) : Halbuki, bizim mükemmel dekoratör artistlerimiz vardır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca décor "ziynet, süs" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince decus, decor- "1. zerafet, terbiye, uygun davranış, 2. ziynet, süs" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek-es- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "(öğreti, terbiye, adap) benimsemek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için disiplin maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.