Defile - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Defile Kelime Kökeni

Fr défilé her çeşit geçit resmi Fr défiler tek sıra halinde geçmek Lat de+ filare tek sıra halinde dizilmek Lat fila iplik, dizi  filament

Tarihte En Eski Kaynak

"moda geçit resmi" [ c (1939) : İstanbul Akşam Kız Sanat Mektebinin hazırladığı defile ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca défilé "her çeşit geçit resmi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca défiler "tek sıra halinde geçmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince filare "tek sıra halinde dizilmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fila "iplik, dizi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için filament maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Defile kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, defile nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa Anadilinde kökünden Germence *gund- (savaş), İngilizce gun (silah).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.