Defans - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Defans Kelime Kökeni

Fr défense savunma Lat defendere, defens- darbeyi savuşturmak, savunmak Lat de+ fendere, fens- kılıçla veya silahla vurmak << HAvr *gʷhen-do HAvr *gʷhen- öldürmek  zehir

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Biz ikinci devrede defans tarzını kabul etmiştik. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca défense "savunma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince defendere, defens- "darbeyi savuşturmak, savunmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince fendere, fens- "kılıçla veya silahla vurmak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhen-do biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhen- "öldürmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zehir maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa Anadilinde kökünden Germence *gund- (savaş), İngilizce gun (silah).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.