Dürüst

Fa drust/durust درست sağ, sağlam, doğru (öz veya kişi), düz, düzgün << OFa druwişt/druşt a.a. << EFa *druv-işta- en veya tam doğru EFa duruva- doğru << HAvr *deru-1 düz, doğru, sağ

Tarihte En Eski Kaynak

durust [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça drust veya durust درست z "sağ, sağlam, doğru (öz veya kişi), düz, düzgün" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen druwişt veya druşt sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *druv-işta- "en veya tam doğru" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Eski Farsça duruva- "doğru" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deru-1 "düz, doğru, sağ" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten İngilizce true (doğru), trust (güven) < Germence *treuwaz (düz, doğru, sağlam); Latince durus (sert, katı).

Kelime Telaffuzu

Dürüst kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Dürüst nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eski Farsça , Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Dürüst ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play