Duvar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Duvar Kelime Kökeni

Fa dīvār/divār ديوار/دوار a.a. << OFa dīvār a.a. << EFa *değa-vāra- kerpiç duvar § EFa değa- kerpiç, kil (<< HAvr *dheigh- yoğurmak ) EFa vāra- korumak, duvar (<< HAvr *wer-5 korumak )

Tarihte En Eski Kaynak

dīvār [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen dīvār veya divār ديوار/دوار z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen dīvār sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *değa-vāra- "kerpiç duvar" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Eski Farsça değa- "kerpiç, kil" (NOT: Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dheigh- "yoğurmak" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Farsça vāra- "korumak, duvar" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wer-5 "korumak" biçiminden evrilmiştir. )

Ek Açıklamalar

Türkçede v/w sesi etkisiyle ilk hece kapanmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Bileşik kelime, Eski Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Eski Farsça, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.