Dürüst - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dürüst Kelime Kökeni

Fa drust/durust درست sağ, sağlam, doğru (öz veya kişi), düz, düzgün << OFa druwişt/druşt a.a. << EFa *druv-işta- en veya tam doğru EFa duruva- doğru << HAvr *deru-1 düz, doğru, sağ

Tarihte En Eski Kaynak

durust [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça drust veya durust درست z "sağ, sağlam, doğru (öz veya kişi), düz, düzgün" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen druwişt veya druşt sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *druv-işta- "en veya tam doğru" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Eski Farsça duruva- "doğru" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deru-1 "düz, doğru, sağ" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Dürüst kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dürüst nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce true (doğru), trust (güven) < Germence *treuwaz (düz, doğru, sağlam); Latince durus (sert, katı).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Türeme, Eski Farsça, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.