Dük - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dük Kelime Kökeni

Fr duc yönetici, önder, Avrupa'da bir soyluluk unvanı << Lat dux, duc- önder, lider, Roma imparatorluğunda bir rütbe Lat dūcere, duct- yöneltmek, yönetmek, önderlik etmek << HAvr *deuk- öncülük etmek

Tarihte En Eski Kaynak

duka [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca duc "yönetici, önder, Avrupa'da bir soyluluk unvanı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince dux, duc- "önder, lider, Roma imparatorluğunda bir rütbe" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince dūcere, duct- "yöneltmek, yönetmek, önderlik etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deuk- "öncülük etmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce drug.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.