Corona

<< Lat corona a.a. EYun korōnís κορωνίς a.a. << HAvr *kor-ōno- halka, çember HAvr *(s)ker-3 kıvırmak, halka yapmak  ring

Tarihte En Eski Kaynak

"taç şeklinde diş protezi" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca couronne "taç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen corona sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen korōnís κορωνίς z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kor-ōno- "halka, çember" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-3 "kıvırmak, halka yapmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ring maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Covid-19 virüsünün halk arasında kulanılan basit haliyle koronavirüs, ayrıca taçlı yapısından dolayı bu bu isime sahiptir.

Salgın sırasında zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın ve sağlık çalışanlarının direktiflerini lütfen dinleyiniz.

Etiketler: Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Alıntı, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Corona ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play