Ring - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ring Kelime Kökeni

İng ring 1. halka, yüzük, çember, 2. boks alanı << Eİng hring << Ger *hreŋg- halka, halka olmuş insan topluluğu, dizi, sıra, rütbe << HAvr *kre(n)-gh- halka HAvr *(s)ker-3 kıvırmak, halka yapmak

Tarihte En Eski Kaynak

"dairesel rota izleyen taşıt aracı" [ KK (1914) : bir ring vapuruyla limanı gezdim ]
"bok alanı" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ring "1. halka, yüzük, çember, 2. boks alanı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce hring sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hreŋg- "halka, halka olmuş insan topluluğu, dizi, sıra, rütbe" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kre(n)-gh- "halka" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-3 "kıvırmak, halka yapmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce range (sıra), rank (rütbe). Aynı HAvr kökten Eski Yunanca kírkos, Latince circus (halka, çember), Eski Yunanca korōnis (taç).

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.