Copy-paste - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Copy-paste Kelime Kökeni

İng copy-paste kopyala yapıştır, elektronik ortamda bir nesneyi çoğaltıp taşıma işlemi § İng copy kopyalama İng paste 1. yapıştırıma hamuru, kola, 2. yapıştırma (İt pasta hamur, bulamaç )  kopya, pasta

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (2003) : Copy-paste yaparken kullandığınız klavyenin "F" ya da "Q" olması fark etmez. Mouse çalışsın yeter. 3-5 tıkta iş tamamdır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce copy-paste "kopyala yapıştır, elektronik ortamda bir nesneyi çoğaltıp taşıma işlemi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce copy "kopyalama" ve İngilizce paste "1. yapıştırıma hamuru, kola, 2. yapıştırma" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük İtalyanca pasta "hamur, bulamaç" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için kopya, pasta maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizcede varolan cold (rahatsız edici soğuk) ve cool (rahatsız edici olmayan soğuk) ayrımının Türkçe karşılığı yoktur.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, İtalyanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.