Contra+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Contra+ Kelime Kökeni

Lat contra zıtlık bildiren edat, zarf ve fiil öneki << HAvr *kom-tra-  con+

Tarihte En Eski Kaynak

"iki mekanik aksamın eklem yeri, eklem arasına konan yalıtıcı tabaka" [ c (1934) : İtfaiye için luzumu olan (...) 70 adet muhtelif conta, 200 adet otomobil ampulü ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince contra "zıtlık bildiren edat, zarf ve fiil öneki" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kom-tra- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için con+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Anlam alanı Türkçe +Iş- işteşlik ekiyle örtüşür. Seslilerden önce /n/ sesini kaybederek co+ biçimini alır. /l/, /m/, /r/ önseslerine asimile edilir. Dudak sessizlerinden önce com+ biçimini alır. ● Türkçeye Yunanca üzerinden alınan en erken örneklerde gü+ (gümrük, güverte), İtalyancadan alınan bazı erken örneklerde ku+ (kumanya, kumandan, kumpanya) görülür.

Etiketler: Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.