Conta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Conta Kelime Kökeni

Ven zonta [İt giunto ] eklem, kenet Lat iuncta Lat iungere, iunc- kenetlemek, birleştirmek, birbirine bağlamak << HAvr *yeug- çift koşmak, iki şeyi birleştirmek  çift

Tarihte En Eski Kaynak

"iki mekanik aksamın eklem yeri, eklem arasına konan yalıtıcı tabaka" [ c (1934) : İtfaiye için luzumu olan (...) 70 adet muhtelif conta, 200 adet otomobil ampulü ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe zonta "eklem, kenet" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Latince iuncta sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince iungere, iunc- "kenetlemek, birleştirmek, birbirine bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yeug- "çift koşmak, iki şeyi birleştirmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için çift maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Anlam alanı Türkçe +Iş- işteşlik ekiyle örtüşür. Seslilerden önce /n/ sesini kaybederek co+ biçimini alır. /l/, /m/, /r/ önseslerine asimile edilir. Dudak sessizlerinden önce com+ biçimini alır. ● Türkçeye Yunanca üzerinden alınan en erken örneklerde gü+ (gümrük, güverte), İtalyancadan alınan bazı erken örneklerde ku+ (kumanya, kumandan, kumpanya) görülür.

Etiketler: Venedikçe, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.