Coğrafya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Coğrafya Kelime Kökeni

Ar cūġrāfiyyā جوغرافيّا "tarif-i arz ilmi" EYun geōgraphía γεωγραφία yeryüzünün tasviri, haritacılık, coğrafya § EYun γή dünya, yeryüzü EYun gráphō γράφω çizmek, tasvir etmek  geo+, +grafi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kâtip Çelebi, Tuhfet-ül Kibar fi Esfar-ül Bihar (1648) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cūġrāfiyyā جوغرافيّا z "'tarif-i arz ilmi'" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Eski Yunanca geōgraphía γεωγραφία z "yeryüzünün tasviri, haritacılık, coğrafya" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca γή z "dünya, yeryüzü" ve Eski Yunanca gráphō γράφω z "çizmek, tasvir etmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için geo+, +grafi maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğü ilk kullananın Milet'li Anaksimandros (MÖ 6. yy) olduğu rivayet edilir. Eski Yunan coğrafyacılığı Hipparkhos ve Ptolemaios'un eserleri aracılığıyla Arap dünyasında itibar görmüştür.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.