Cizye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cizye Kelime Kökeni

Ar cizya ͭ جزية [#czy mr.] haraç, İslam hukukunda gayrımüslim halktan alınan vergi Aram gazītā גזיתא kelle vergisi Aram #gzy גזי ödeme  ceza

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça czy kökünden gelen cizyat جزية z "haraç, İslam hukukunda gayrımüslim halktan alınan vergi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice gazītā גזיתא z "kelle vergisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #gzy גזי z "ödeme" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ceza maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Cizye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cizye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük Arapça #czy (ceza, tazmin etme) fiiliyle eşkökenli olmakla birlikte, yapıca bu kökten türetilemez. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 101.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.