Civan

Fa cavān/cuvān جوان/جُوان genç, delikanlı << OFa yavān/yuvān a.a. Ave yvan- a.a. << HAvr *yuwen- a.a. HAvr *yeu- genç olma, canlılık

Tarihte En Eski Kaynak

cüvan "genç, yiğit" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
cüvan vulg. civan [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cavān veya cuvān جوان/جُوان z "genç, delikanlı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen yavān veya yuvān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen yvan- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *yuwen- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yeu- "genç olma, canlılık" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince iuvēnis, Fransızca jeun, İngilizce young, Almanca jung (genç).

Kelime Telaffuzu

Civan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Civan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play