Cinayet

Ar cināya ͭ جناية [#cny2 msd.] suç, özellikle İslam hukukunda kabahatten daha ağır olan suç, ölüm cezası gerektiren suç Aram gunāyā גניא [#gny] suç, günah, kefaret gerektiren eylem =? OFa vināh a.a.  günah

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : iki cināyet immā hācası ol kulnı birgey ikisine üleşkeyler yā ikisining diyetini birgey ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cny2^ kökünden gelen cināyat جناية z "suç, özellikle İslam hukukunda kabahatten daha ağır olan suç, ölüm cezası gerektiren suç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice gny kökünden gelen gunāyā גניא z "suç, günah, kefaret gerektiren eylem" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vināh sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için günah maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Türkçede 20. yy başlarına dek “her türlü suç, özellikle ağır suç” anlamında kullanılırken 1927 tarihli Türk Ceza Kanununda sadece adam öldürme suçları için kullanılmıştır. ● Arapça canā2 (kefaret gerektiren bir suç işledi) fiili muhtemelen isimden türemedir. Canā1 (meyve veya ürün topladı) filiyle anlam bağı kurulamaz.

Kelime Telaffuzu

Cinayet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Cinayet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Cinayet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play