Cin

Ar cinn جنّ [#cnn] 1. gece karanlığı, 2. bir tür görünmez varlık Ar cunūn جنون [msd.] gizleme, saklama, örtme (Aram genyā גניא cin, görünmez varlık Aram #gny גני gizleme, saklama Aram #gnn גננ koruma, çitle çevirme, kapatma )

Tarihte En Eski Kaynak

"insanlarda deliliğe neden olan görünmez varlık" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : bilmes men Nebi'aleyhi's-selam Adām oglı mu turur yā cin mü turur tip kāfir bolur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cnn kökünden gelen cinn جنّ z "1. gece karanlığı, 2. bir tür görünmez varlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cunūn جنون z "gizleme, saklama, örtme" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice genyā גניא z "cin, görünmez varlık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice #gny גני z "gizleme, saklama" kökünden türetilmiştir. Aramice/Süryanice kök Aramice/Süryanice #gnn גננ z "koruma, çitle çevirme, kapatma" kökü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Cin çarpması insan gözünün fıldır fıldır dönmesine neden olacağı için, hiperaktif veya çok zeki kişiler de cine benzetilir.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Türeme, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Cin ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play