Cin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cin Kelime Kökeni

Ar cinn جنّ [#cnn] 1. gece karanlığı, 2. bir tür görünmez varlık Ar cunūn جنون [msd.] gizleme, saklama, örtme (Aram genyā גניא cin, görünmez varlık Aram #gny גני gizleme, saklama Aram #gnn גננ koruma, çitle çevirme, kapatma )

Tarihte En Eski Kaynak

"insanlarda deliliğe neden olan görünmez varlık" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : bilmes men Nebi'aleyhi's-selam Adām oglı mu turur yā cin mü turur tip kāfir bolur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cnn kökünden gelen cinn جنّ z "1. gece karanlığı, 2. bir tür görünmez varlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cunūn جنون z "gizleme, saklama, örtme" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice genyā גניא z "cin, görünmez varlık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice #gny גני z "gizleme, saklama" kökünden türetilmiştir. Aramice/Süryanice kök Aramice/Süryanice #gnn גננ z "koruma, çitle çevirme, kapatma" kökü ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Cin çarpması insan gözünün fıldır fıldır dönmesine neden olacağı için, hiperaktif veya çok zeki kişiler de cine benzetilir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.