Charter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Charter Kelime Kökeni

İng charter 1. ruhsat, ferman, berat, 2. gemi veya uçak kiralama sözleşmesi << OLat chartula [küç.] "kâğıtçık", ferman, ruhsat Lat charta kâğıt  kart2

Tarihte En Eski Kaynak

charter [ m (1965) : Almanya'da, Türkiye'ye turist ve işçi getiren bir ulaştırma bürosu kurdum. "Charter" uçuş tertip edip işçilerimizi getiriyoruz.ve Türk ulaştırma yetkililerinin "Charter" uçuşları kaldırmaları kararı üzerine işçilerimiz büyük zararlara uğrayarak THY'nin uçakları ile gelmektedirler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce charter "1. ruhsat, ferman, berat, 2. gemi veya uçak kiralama sözleşmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince chartula "'kâğıtçık', ferman, ruhsat" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince charta "kâğıt" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kart2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Shopping center yerine kısaca center kullanımı 2005 dolayında yaygınlaştı.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Orta Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.