Ceset

Ar casad جسد [#csd msd.] kadavra, ölü gövde (Aram gūşdā גושדא a.a. ) OFa gōşt insan ve hayvan eti <? Ave gav gen. gauş- sığır  cisim

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça csd kökünden gelen casad جسد z "kadavra, ölü gövde" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen gūşdā גושדא z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gōşt "insan ve hayvan eti" sözcüğünden alıntıdır. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde gav gen. gauş- "sığır" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için cisim maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça cus̠s̠a ͭ (cüsse, kadavra) ve casad (cesed) biçimleri arasındaki yapısal ilişki, eğer varsa, açık değildir. Karş. cüsse

Kelime Telaffuzu

Ceset kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ceset nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Orta Farsça, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ceset ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play