Canhıraş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Canhıraş Kelime Kökeni

Fa cānχirāş جان خراش acı veren, iç tırmalayan § Fa cān جان Fa χirāş خراش tırmalayan, yaralayan (Fa χirāşīdan خراشيدن tırmalamak )  can

Tarihte En Eski Kaynak

[ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1492) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cānχirāş جان خراش z "acı veren, iç tırmalayan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça cān جان z ve Farsça χirāş خراش z "tırmalayan, yaralayan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça χirāşīdan خراشيدن z "tırmalamak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için can maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Canhıraş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, canhıraş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça cunfās (çuval bezi, çul) ile ilişkisi kurulamaz.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.