Can

Fa/OFa cān جان yaşam Sogd jwān a.a. EFa/Ave jīva-, jvan yaşamak, yaşam << HAvr *gʷeiə- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) cān جان z "yaşam" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Soğdca aynı anlama gelen jwān sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde jīva-, jvan "yaşamak, yaşam" sözcüğü ile eş kökenlidir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Hintavrupa Anadilinde *gʷi-ō- biçiminden Eski Yunanca zóiō (yaşamak), zoē (yaşam), Hintavrupa Anadilinde *gʷi-g- biçiminden İngilizce quick (canlı), Latince vigere, vigor (canlı ve güçlü olmak), Hintavrupa Anadilinde gʷī-wo- biçiminden Sanskritçe jīvá जीव, Latince vīvus (canlı), Hintavrupa Anadilinde gʷī-wot- biçiminden Sanskritçe jīvita जीवित, Latince vīta (hayat), Hintavrupa Anadilinde gʷi-wot- biçiminden Eski Yunanca bíos, biot-, Gaelce beatha (can, hayat).

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Soğdca, Aynı anlamda, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Can ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play