Camekân - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Camekân Kelime Kökeni

Fa cāme-kan جامكن soyunma odası, giysilik § Fa cāme جامه giysi (<< OFa yāmak a.a. Ave yāhma kıyafet, kuşam Ave yāh- kuşanmak, kuşak takmak << HAvr yōs- kuşanmak ) Fa kandan, kan- كندن, كن çıkarmak, soymak, soyunmak  zon

Tarihte En Eski Kaynak

"hamamda giysi çıkarma yeri" [ Mercimek Ahmed (çev.), Kâbusname (1432) ]
cameken "aynı anlamda" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : Farisîde cây-i câme kenden, türkîde giysi çıkaracak yer demektir, şimdi câmeken derler. ]
camekân "camla örtülü yer, sera" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cāme-kan جامكن z "soyunma odası, giysilik" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça cāme جامه z "giysi" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen yāmak sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde yāhma "kıyafet, kuşam" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde yāh- "kuşanmak, kuşak takmak" fiilinden türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yōs- "kuşanmak" biçiminden evrilmiştir. ) ve Farsça kandan, kan- كندن, كن z "çıkarmak, soymak, soyunmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için zon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Camekân kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, camekân nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Esas anlamı "giysilik" olan sözcüğün güncel kullanımı, muhtemelen cam kelimesinin etkisiyle geç Osmanlı döneminde türemiştir. || "Kuşak" ve "genel anlamda giysi" kavramları arasındaki ilişki Türkçede de mevcuttur: karş. kuşak, kuşam.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.