Burç

Ar burc برج 1. kule, hisar, 2. zodyak üzerindeki 12 yıldız kümesinin her biri Aram burgā ברגא 1. kule, 2. yolcular için durak yeri, menzil EYun pýrgos πύργος kule << HAvr *bhrgh- yüksek yer, kule HAvr *bhergh- korumak

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça burc برج z "1. kule, hisar, 2. zodyak üzerindeki 12 yıldız kümesinin her biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice burgā ברגא z "1. kule, 2. yolcular için durak yeri, menzil" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pýrgos πύργος z "kule" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrgh- "yüksek yer, kule" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhergh- "korumak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Yunanca sözcük muhtemelen Akatça nēşa ḳaḳḳari (“yer aslanı”, bukalemun) çevirisidir. İngilizce chamaeleon, Fransızca caméléon biçimleri Yunancadan alınmıştır. (A)bū bileşeni Arapça hayvan isimlerinde tipiktir.

Kelime Telaffuzu

Burç kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Burç nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Burç ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play