Biber

Yun pipéri πιπέρι Güney Asya"dan ithal edilen bir baharat, karabiber << EYun péperi πέπερι a.a. Sans pippalī पिप्पल 1. meyvecik, küçük meyve, 2. karabiber bitkisi ve meyvesi

Tarihte En Eski Kaynak

büber [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pipéri πιπέρι z "Güney Asya"dan ithal edilen bir baharat, karabiber" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen péperi πέπερι z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe pippalī पिप्पल z "1. meyvecik, küçük meyve, 2. karabiber bitkisi ve meyvesi" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Batı dillerine Latince yoluyla Yunancadan geçmiştir. Karş. Latince piper, İngilizce pepper, Almanca pfeffer, Fransızca poivre. Yeşil/kırmızı biber Amerika kökenli bir bitki olup Türkçede 19. yy"dan itibaren Arnavut biberi adıyla kaydedilmiştir.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play