Biber - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biber Kelime Kökeni

Yun pipéri πιπέρι Güney Asya'dan ithal edilen bir baharat, karabiber << EYun péperi πέπερι a.a. Sans pippalī पिप्पल 1. meyvecik, küçük meyve, 2. karabiber bitkisi ve meyvesi

Tarihte En Eski Kaynak

büber [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pipéri πιπέρι z "Güney Asya'dan ithal edilen bir baharat, karabiber" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen péperi πέπερι z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe pippalī पिप्पल z "1. meyvecik, küçük meyve, 2. karabiber bitkisi ve meyvesi" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine Latince yoluyla Yunancadan geçmiştir. Karş. Latince piper, İngilizce pepper, Almanca pfeffer, Fransızca poivre. Yeşil/kırmızı biber Amerika kökenli bir bitki olup Türkçede 19. yy'dan itibaren Arnavut biberi adıyla kaydedilmiştir.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.