Bey - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bey Kelime Kökeni

Soğd bey, efendi, reis, egemen, tanrı Ave baga/bağa bey, tanrı Sans bhága bey, hükümdar, tanrı << HAvr *bhag- ihsan etmek, bahşetmek, yedirmek  bahş

Tarihte En Eski Kaynak

bég "reis, şef, soylu kişi" [ Orhun Yazıtları (735) : beglik ogluŋun kul kıldıg, işilik kız ogluŋun küŋ kıldıg [beylik oğlunu kul kıldık, hanımlık kızını cariye kıldık] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Soğd "bey, efendi, reis, egemen, tanrı" sözcüğü ile eş kökenlidir. sözcük Avesta (Zend) dilinde baga veya bağa "bey, tanrı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe bhága "bey, hükümdar, tanrı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhag- "ihsan etmek, bahşetmek, yedirmek" fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bahş maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Türkçe soyluluk ifade eden sıfat ve rütbelerin pek çoğu İrani dillerden alınmıştır.

Etiketler: Eşkökenlilik, Soğd, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.