Berilyum

YLat beryllium parlak kristalleri olan bir element 1797 Nicolas Louis Vauquelin, Fr. kimyacı. Lat beryllus akuamarin veya zümrüt, genel olarak kristal EYun bēryllos βηρυλλος a.a. (EFa *vilūrya a.a. ) ~? Sans vaiḍūrya वैडूर्य bir tür mücevher, kristal, kedigözü

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1939) : Berilyum madeninin remzi (Be), kesafeti 1.85'tir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince beryllium "parlak kristalleri olan bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1797 Nicolas Louis Vauquelin, Fr. kimyacı.) Latince sözcük Latince beryllus "akuamarin veya zümrüt, genel olarak kristal" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen bēryllos βηρυλλος z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *vilūrya sözcüğünden alıntıdır. ) Eski Farsça sözcük Sanskritçe vaiḍūrya वैडूर्य z "bir tür mücevher, kristal, kedigözü" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Bilgi

Aynı nihai kökten Arapça billūr (kristal) biçimi Yunanca veya Süryaniceden alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Eski Farsça , Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır. Berilyum ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play