Berhane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Berhane Kelime Kökeni

Fa bār χāne بارخانه yüklük, depo, eşya ile dolu ev § Fa bār بار yük (Fa burdan, bar- بردن, بر taşımak, getirmek ) Fa χāne خانه ev  +ber, hane

Tarihte En Eski Kaynak

barhane "depo" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
barhana "1. konak, gayet büyük ev, 2. kaba tüylü halı, 3. büyük yük, denk" [ Hamit Zübeyr & İshak Refet, Anadilden Derlemeler (1932) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bār χāne بارخانه z "yüklük, depo, eşya ile dolu ev" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça bār بار z "yük" (NOT: Bu sözcük Farsça burdan, bar- بردن, بر z "taşımak, getirmek" fiilinden türetilmiştir. ) ve Farsça χāne خانه z "ev" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +ber, hane maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Berhane kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, berhane nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.