Bere - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bere Kelime Kökeni

Tür (patoloji) bir yere çarpma, incitme veya vurma sonucu vücudun herhangi bir yerinde oluşan çürük Tür herhangi bir şeyde görülen çizik, ezik biri Osm kuzu Osm بره‏ İsk (tahıllar, buğdaygiller) arpa İta içmek İta (arkaik) bevere Ad (içecekler, alkollü içecekler) bira

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Lacivert beresini sallayarak bir fırtına gibi içeriye girdi. - A. Ş. Hisar

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde (patoloji) bir yere çarpma, incitme veya vurma sonucu vücudun herhangi bir yerinde oluşan çürük anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan bere kelimesi herhangi bir şeyde görülen çizik, ezik anlamındadır. sözcük, Adıl halinde biri anlamına gelir. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde kuzu anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan bere kelimesi بره‏ anlamındadır. İskoç İngilizcesi sözcük, Ad halinde (tahıllar, buğdaygiller) arpa anlamına gelir. İtalyanca sözcük, Eylem halinde içmek anlamına gelir. İtalyanca dilinden alınan bere kelimesi (arkaik) bevere anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (içecekler, alkollü içecekler) bira anlamına gelir.

Kelime Telaffuzu

Bere kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bere nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Osmanlıca, Osmanlıca, İskoç İngilizcesi, İtalyanca, İtalyanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.