Bendir

Ar (Mağr) bandir بندر 1. Mağrip müziğine özgü, keçi derisinden imal edilen geniş yüzeyli davul, 2. rezonans amacıyla bu davulun iç kısmına gerilen ip Fr timbre/tymbre [onom?] (ortaçağ müziğinde) a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1976) : kanunî Yılmaz Özer ve bendiri Nezih Uzel'in sazlarıyla katılacağı konsere ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Ar (Mağr) bandir بندر z "1. Mağrip müziğine özgü, keçi derisinden imal edilen geniş yüzeyli davul, 2. rezonans amacıyla bu davulun iç kısmına gerilen ip" sözcüğünden alıntıdır. sözcük Fransızca timbre veya tymbre "(ortaçağ müziğinde) 1. Mağrip müziğine özgü, keçi derisinden imal edilen geniş yüzeyli davul, 2. rezonans amacıyla bu davulun iç kısmına gerilen ip" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Klasik Türk müziğinde bilinmeyen bu enstrümanın adı Türkçeye 1970"li yıllarda Mağrip müziğinden alınmıştır. İngilizce timbre (ses rengi, bir enstrümanın sesini diğerinden ayıran özellik) modern dönemde Fransızcadan alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Bendir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Bendir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Ar, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Bendir ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play