Belge

Moğ belge işaret, alamet, resmi belge, ferman, berat ETü belgü işaret, alamet, nişan ● Uy, Kaş ATü *bel- işaretlemek, damgalamak +gU  belir-

Tarihte En Eski Kaynak

"vesika, doküman" [ c (1934) : Büyük Britanya imparatorluğunun istikbalini alakadar eden çok mühim bir belge dün Londra'da neşredilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Moğolca belge "işaret, alamet, resmi belge, ferman, berat" sözcüğünden alıntıdır. Moğolca sözcük Eski Türkçe belgü "işaret, alamet, nişan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Ana Türkçe yazılı örneği bulunmayan *bel- "işaretlemek, damgalamak" fiilinden +gU sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için belir- maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Türkiye Türkçesinde normal biçimi belgi olan sözcüğün Moğolcadan esinlendiği anlaşılan +ge biçimi Dil Devrimi döneminde benimsenmiştir.

Kelime Telaffuzu

Belge kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Belge nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Moğolca , Eşkökenlilik, Eski Türkçe, İlk kullanım, Türeme, Ana Türkçe veya Proto-Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır. Belge ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play